Prehistória

Úprimne sa priznám, že po knižke Prehistória od Colina Renfrewa som pokukávala už dlhšiu dobu a po úpornom zvažovaní som sa napokon rozhodla ju kúpiť. A myslím, že tento krok nebudem ľutovať, nakoľko vedecko-populárna literatúra dokáže čitateľa nielen zaujať ale aj naučiť, čo považujem za obrovský benefit.

V tomto prípade je autor archeológom, ktorý skúma oblasť kognitívnej archeológie. Táto oblasť sa zaoberá myslením pravekého človeka. Prirodzene – bádatelia zrejme nikdy nebudú  schopní presne zrekonštruovať toto obzvlášť dôležité obdobie, avšak súčasná archeológia urobila značné pokroky. Viacero bádateľov sa začína zaoberať práve spôsobom zmýšľania našich prapredkov.

Prehistória je obdobie, ktoré položilo základy ďalšieho vývoja človeka. Autor už v úvode oboznamuje čitateľa s počiatkami archeológie aj geológie, ktoré sú pri štúdiu tohto obdobia nevyhnutné. Písomné doklady sa objavujú až neskôr a s písmom už možno hovoriť o histórii. Dnes už existujú moderné metódy, ktoré potvrdzujú alebo zamietajú rôzne teórie a dohady kolujúce vedeckou obcou. Čo sa datovania týka, v knihe sa bližšie dozvedáme o rádiouhlíkovej metóde datovania, autor nevynecháva ani dôležitú Darwinovu evolučnú teóriu alebo analýzy DNA. Všetky tieto nové poznatky pomohli bádateľom vytvoriť komplexnejší obraz o prvých predkoch, kedy sa vlastne objavujú moderní ľudia, aký význam majú skalné maľby vo francúzskych a španielskych jaskyniach a aký to malo dopad na ďalší vývoj.

Osobne si myslím, že pri tejto knihe sa čitateľ  dozvie viac o zložitom procese skúmania najstarších dejín človeka. Pretože aj o tom je archeológia. Je ako puzzle – malé kúsky tvoria veľký celok. V prípade skúmania najstarších dejín zatiaľ mnohé tieto kúsky bohužiaľ chýbajú.

A čo dodať na záver? Knihu som „zhltla“ pomerne rýchlo, mne osobne sa čítala dobre. Autor podáva zložité fakty primeraným spôsobom a čitateľ má tak možnosť zorientovať sa v problematike. Samozrejme, koho zaujímajú detailnejšie informácie, mal by siahnuť po odbornej literatúre, nakoľko je táto téma veľmi obsiahla, zasahuje do viacerých vedeckých disciplín a nie je možné obsiahnuť všetky informácie v jednej publikácii.

Knihu hodnotím: 10/10

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s