Čas náš každodenný

Čas je vzácna komodita. Každý deň má každý z nás k dispozícii 24 hodín a je iba na nás ako tento čas využijeme, respektíve nevyužijeme. Osobne za jednu z najužitočnejších činností považujem plánovanie. Snažím sa každé ráno spísať si zoznam povinností, ktoré musím splniť. Či už ide o domáce práce, moje osobné povinnosti, nákup alebo stretnutie s kamarátkou. Plánujem rada a pomerne často, snažím sa mať všetko zorganizované čo najprehľadnejšie ale zároveň najjednoduchšie.

A práve v súvislosti s plánovaním som „objavila“ zopár tipov a trikov, ktoré sa mi osvedčili a využívam ich stále. Takže tu sú:

Papier a pero

Klasický zoznam povinností napísaný na papieri alebo zošite nikdy nie je na zahodenie. Dlho som používala (a stále používam) túto metódu. Jednoducho si napíšem všetko čo musím stihnúť, vybaviť, spraviť a potom len veselo odškrtávam jednotlivé riadky. A dobrý pocit z vykonanej práce je bonus.

Mobilné aplikácie

Najnovším objavom je aplikácia s názvom To Do. Ide o jednoduchý zoznam povinností, ktoré si môžem naplánovať na daný deň alebo len ako úlohy. Čo považujem za pozitívum je, že si môžem vytvárať zoznamy povinností. Moje zoznamy nesú názvy ako Domáce práce, Práca, Nákup a podobne. Prirodzene, že možností je veľa a kreativite sa medze nekladú. Aplikácia je prehľadná a dokonca posiela upozornenia, či som už splnila úlohy alebo čo ma ešte čaká. Tento objav hodnotím veľmi kladne.

V kategórii mobilné aplikácie by som chcela spomenúť aj aplikáciu Forest: Stay focused, ktorú som využívala pri učení sa na skúšky a pri písaní seminárnych prác. Ako názov napovedá, je zameraná na sústredenie sa. Na hodinkách si nastavíte čas, počas ktorého nemôžete mobil používať a spustíte. Za tento čas vám rastie rastlinka alebo stromček, závisí to od zvoleného času. Keď vám rastlinka vyrastie, môžete sa pozrieť na váš „les“ a tým pádom aj celkový čas strávený sústredením sa na učenie.

Mne osobne aplikácia pomohla odvyknúť si mať telefón stále po ruke, hoci som mala internet preventívne vypnutý.

Diár

Z dlhodobého hľadiska určite odporúčam vlastniť diár. Pre mňa je to každodenný spoločník, či som už doma alebo v práci. Okrem zaznačených narodenín, menín a sviatkov v ňom mávam poznačené termíny k lekárom, termíny na úrady, kedy je aká udalosť či podujatie, kedy som dohodnutá s kamarátkou na kávu a mnoho ďalších. Vďaka tomu mám vytvorený prehľad nielen na daný deň, ale prakticky na celý rok.

A aby bol diár prehľadný, rada používam farebné odlíšenie jednotlivých aktivít, čo mi často uľahčí orientáciu v jednotlivých dňoch a udalostiach. Je na každom z nás čo preferuje – niekto má rád minimalistický štýl a niekto zase preferuje diáre hýriace farbami.

Efektívne využívanie času

Dá sa vôbec v dnešnom hektickom svete “ušetriť” čas? Moja odpoveď je áno, dá sa to ak chceme. Keď dopredu viem, že budem niekde dlho čakať, alebo presúvať sa z miesta na miesto, vždy mám po ruke knihu. Čítam rada a snažím sa čítať každý deň aspoň chvíľu a práve dochádzanie do práce je ideálny čas. Ráno sa pri knihe trochu preberiem a popoludní sa zase naladím na iné myšlienky. V prípade cestovania autobusom či autom, kedy čítať nemôžem siaham po slúchadlách a obľúbených pesničkách, audioknihách či podcastoch, na ktoré inokedy nemám veľmi čas.

Rovnako počúvam pri upratovaní, umývaní riadu alebo pri nejakej monotónnej činnosti, ktorú si aspoň touto formou trochu ozvláštnim. No a ostane mi čas aj na filmy? Samozrejme. Takzvané oddychové filmy, ktoré sú pre diváka nenáročné sledujem zásadne spoza žehliacej dosky so žehličkou v ruke. Nejako som si takto zvykla pozerať aj dokumenty a ako sa vraví, zabijem dve muchy jednou ranou.

Na záver ešte jeden tip: aby ste ráno ušetrili čas, pripravte si všetko už večer. Každý deň pred spaním si pripravím na stoličku oblečenie na nasledujúci deň, do chladničky si odložím krabičku s obedom, pripravím si desiatu, fľašu na vodu, skontrolujem či netreba vyčistiť topánky a k oblečeniu priložím potrebné doplnky – rozumej hodinky, náušnice, prípadne zimnú kombináciu – čiapka, šál, rukavice. Nenechajte nič na náhodu. Všetky tieto činnosti mi ráno vedia ušetriť aj desať minút, ktoré by som strávila bezcieľnym pozeraním do skrine či premýšľaním, čo si vezmem na obed.

A ako to máte vy? Plánujete si čas alebo povinnosti nechávate na náhodu? 🙂

Pekný deň majte, želá V.

Jedna myšlienka na “Čas náš každodenný

  1. Spätné upozornenie: Plánovanie – Stories by Veron

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s