Sapiens

Ako už samotný názov Sapiens napovedá, publikácia z pera Yuvala Noaha Harariho ponúka komplexný pohľad na históriu a vývoj človeka moderného, teda Homo sapiens. Ak by ste však čakali len súbor „suchých“ historických poznatkov, kniha vás môže sklamať. Okrem zrozumiteľne a nenásilne podaných historických faktov tu nájdeme množstvo prepojení na ekonomiku, antropológiu či biológiu a archeológiu. Všetko so všetkým súvisí a na históriu sa nedá pozerať ako na tému len pre jeden vedný odbor, čo dokazuje aj toto dielo.

Čitateľ určite ocení, že text nie je popretkávaný zbytočnými dátumami či menami panovníkov (ktoré si aj tak mnohí z nás nezapamätajú na prvýkrát). Práve naopak. Autor podáva fakty jasne, stručne a bez zbytočných odbočiek, vypomáha si príkladmi a často kladie otázky. Tie majú za úlohu prinútiť čitateľa zamyslieť sa nad súvislosťami či paralelami daných tém, čo ja osobne oceňujem.

Jedinú nevýhodu tejto publikácie vidím v prípade odbornej verejnosti. Autor je historik, no kniha neprináša zásadné prelomové objavy, len sumarizuje doteraz nadobudnuté poznatky, čo odbornú verejnosť nemusí zaujať.

Osobne si však nemyslím, že tento malý nedostatok odradí od čítania. Navyše, človek ktorý nie je historikom či archeológom si tento postreh ani nemusí všimnúť. Publikácie ako je Sapiens sú podľa mňa určené práve bežným čitateľom a nie odbornej verejnosti. Ich úlohou je zaujať čitateľa, vzbudiť v ňom zvedavosť, podnety na premýšľanie a nie zanechať len zmätený dojem z množstva informácií, z ktorých polovici ani nerozumie.

Čo dodať na záver? Pre mňa bolo čítanie veľmi pútavé a podnecujúce a tak ako väčšina recenzií – môžem len a len odporúčať.

Knihu hodnotím: 9,5/10

Jedna myšlienka na “Sapiens

  1. Spätné upozornenie: Homo Deus – Stories by Veron

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s