Darčekové inšpirácie

Ahojte,

hneď na úvod mám pre všetkých otázku: Ako riešite obdarúvanie najbližších?

Priznám sa, nie som zástancom nepremyslených útokov na predajne s darčekovými predmetmi. Oveľa radšej premýšľam, čo sa komu páči, čo potrebuje a čo by sa mu hodilo. Samozrejme, niekedy to bez návštevy obchodu nejde, no v tom prípade vyberám veľmi uvážene.

A keďže čoskoro tu máme najkrajšie sviatky v roku, spísala som si zopár okruhov s nápadmi na originálne darčeky pre najbližších.

Čítanie/vzdelávanie sa

Dobrou knihou pod vianočným stromčekom nič nepokazíte, najmä ak máte v rodine knihomoľa alebo zberateľa kníh. V prípade, že takýchto ľudí v okolí nemáte, nezúfajte. Knihou sa dá obdarovať takmer každý – napríklad aj domáci kutil. Veď koľko literatúry je na spôsob urob si sám? V oddelení hobby nájdeme všetko od postupov na výrobu šperkov, papierových či slamených dekorácií, návody na háčkovanie, šitie, kuchárske knihy, knihy pre fanúšikov áut, chovateľov rôzneho druhu… Stačí sa len dobre zapozerať a určite niečo nájdete.

Ku kategórii vzdelávanie sa by som rada priradila aj spoločenské hry. Ja osobne mám rada hry od Dajamy, pri ktorých sa človek naučí dosť veľa. Ďalším vhodným darčekom aj pre menších je pexeso – my máme dve vedomostné a je to celkom zábava aj pre dospelých hráčov. Minimálne si cvičíme fotografickú pamäť. Zohnala som ho v kníhkupectve.

Eko-veci

Nemám rada trendy, no tento podporujem. Je dôležité zaujímať sa nielen o seba ale aj o naše životné prostredie. Možno práve takýmto eko-darčekom nakopnete niekoho z vašich známych k tomu, aby prehodnotil niektoré svoje návyky. Aj malá zmena môže vyústiť do niečoho skutočne efektívneho a užitočného, navyše kúpou lokálnych produktov pomôžeme domácim výrobcom, čo v týchto časoch určite ocenia.

Ak máte známeho, ktorý sa nevie rozhodnúť, či vyskúšať alebo nevyskúšať túto alternatívu, darček by mohol byť dobrou príležitosťou. Takže tu sú moje tipy:

  • mydlo: tuhé mydlá sa opäť vracajú a som rada. Dostanete ich kúpiť v bezobalových obchodoch či e-shopoch a na výber je skutočne veľa druhov tejto kozmetiky. Pre inšpiráciu stačí pozrieť sem.
  • plátená taška/plátené vrecká: či už vrecko/tašku ušijete alebo kúpite originálny kúsok, stále to bude funkčný (aj estetický) a najmä praktický darček
  • voskový obrúsok: skvelá alternatíva k fóliám a iným umelým obalom
  • odličovacie tampóniky: ideálny darček pre dámy. Načo používať jednorazové obrúsky, keď si takýto tampónik môžeme vyprať a používať až do roztrhania?
  • vreckovky: áno, presne také aké používali naši starí rodičia. Dajú sa vyprať a používať XY rokov. Na druhej strane rozumiem, že nie každému musí tento spôsob vyhovovať

Kalendáre/diáre

Praktický kalendárik do vrecka, či vkusný diár považujem za jeden z praktických darčekov. Ja osobne si bez kalendárika rok/život neviem predstaviť lebo papier nepustí a čo si nezapíšem, automaticky vypúšťam z hlavy.
Ak radi fotografujete, môžete si dať napríklad vytlačiť kalendár s vlastnými fotkami – je to originálne a niečo skutočne vaše.

Vlastnoručne vyrobené darčeky

Vlastnoručne vyrobené vianočné prianie, milý list, uštrikovaný šál či čapica, záložka do knihy, fotoalbum so spoločnými fotkami alebo ušité vrecúško sú presne tie predmety, ktoré naši blízki ocenia. Je jedno, že darčeky sú trošku nedokonalé alebo sa nepozdávajú nám, dôležité je, že sme si dali námahu a vytvorili niečo pre druhého. Je to dôkaz, že nám na tom človeku záleží a myslíme na neho.

Darčeková poukážka

Keď nastane situácia typu: „som naozaj v koncoch“ prichádzajú na scénu darčekové poukážky prakticky na všetko. Môžete darovať adrenalínový zážitok, romantickú večeru alebo kvalitnú masáž. Výber je široký a závisí len na vás, čo chcete komu podarovať touto formou.

Na záver by som rada spomenula ešte jednu “výzvu”, ktorú ja osobne považujem skôr za zamyslenie: skúsme sa tento rok uskromniť a obdarovať blízkych niečím lokálnym a praktickým. Článok na túto tému si môžete prečítať napríklad tuto. Okrem toho, že je to ekologickejšie (lebo doprava cez pol sveta) je to najmä podpora malých výrobcov, ktorých na Slovensku máme neúrekom. Doba je ťažká pre mnohých z nás a preto si myslím, že práve v takýchto časoch by sme sa mali viac zamerať na to, čo máme doma.

A čo vy a vaše vianočné tvorenie? Už ste začali s prípravou?

Veľa tvorivých a radostných predvianočných chvíľ vám praje
Veron

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s