Homo deus

Kým prvá kniha od Yuvala Noaha HararihoSapiens bola pohľadom do minulosti, Homo deus je pohľadom do budúcnosti. Samo o sebe je to téma zaujímavá, veľmi obšírna a bola som zvedavá, čo sa pod názvom Stručné dejiny zajtrajška bude skrývať.

To, že sa mi Sapiens páčila, som už písala a verila som, že podobné zhrnutie budem písať aj k pokračovaniu. Avšak tento titul ma trošku sklamal. Priznávam, že to čiastočne mohlo byť spôsobné jazykom, nakoľko som knihu dostala v češtine, no na druhej strane som si už pri čítaní uvedomovala, že to pre mňa nie je to „pravé orechové“.

V knihe sa stretávame s množstvom tém, ktoré s budúcnosťou ľudstva nepochybne súvisia: robotika a s ňou spojená etika, nesmrteľnosť ľudstva, hranice ľudského vedomia, vývoj náboženstva, demokracie… Autor dokáže tieto témy prelínať a opäť kladie čitateľovi množstvo otázok na zamyslenie (v niektorých prípadoch možno bolo tých otázok až priveľa). Zároveň mi mierne prekážali niektoré obsiahle príklady, ktoré mohli byť aj kratšie a zbytočne by neodvádzali pozornosť od hlavnej témy. Plne si však uvedomujem, že téma budúcnosti sa nedá napísať stručne, podobne ako téma histórie. Množstvo drobných častí tvorí mozaiku.

Homo deus je sama o sebe zaujímavým počinom a neľutujem, že som sa odhodlala ju prečítať. Určite je vhodné zamýšľať sa nad budúcnosťou a nad tým, ako ju môžeme spraviť lepšou pre ďalšie generácie.

Aj napriek tomu, že kniha ma neoslovila až tak ako som čakala, nachádza sa v nej množstvo otázok, nad ktorými by sme sa mali zamýšľať a myslím, že svoj účel splnila tak ako predchádzajúci titul.

Knihu hodnotím: 8/10

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s