2x Ken Follett

Po roku aj niečo som sa konečne dopracovala aj k dvom historickým románom od spisovateľa Kena Folletta: Pilere zemeNa veky vekov. Obe knižky svojou hrúbkou rozhodne nepatria medzi čítanie na jedno nedeľné popoludnie, no povedala som si, že sa počtom strán nenechám odradiť a tu je stručný sumár:

Piliere zeme ponúkajú na vyše 900 stranách strhujúci príbeh výstavby katedrály v mestečku Kingsbridge. Na začiatok je dobré si uvedomiť, že život v stredovekom Anglicku vôbec nebol taký ideálny ako si ho vykresľujeme v rozprávkach či filmoch. Bol to svet neistoty, nepokoja, horších aj lepších dní, svet lásky ale aj nenávisti a zloby. V týchto neľahkých časoch vznikala aj katedrála v priorstve Kingsbridge. Prirodzene, dej sa nesústreďuje len na samotnú stavbu. Spoznávame celú paletu postáv s rôznymi charakteristickými vlastnosťami: pobožného ale napriek tomu (v dobrom) ambiciózneho priora Philipa, chudobného Toma Staviteľa a jeho rodinu, divokú Ellen a jej syna Jacka, krásnu a nezlomnú Alienu, jej brata Richarda či násilníckeho Williama Hamleigha a zákerného biskupa Walerana.

Skrz tieto postavy autor približuje pohľad na život z rôznych spoločenských vrstiev a pri čítaní má človek pocit, že sa naozaj ocitol v stredoveku. Bolo to obdobie, kedy ľudia nepoznali vyspelé stavebné techniky či bojovali s nepriazňou pánov a aj napriek tomu dokázali postaviť monumentálne a obdivuhodne krásne stavby, ktoré obdivujeme dodnes.

Treba podotknúť, že je to rozvetvený príbeh s mnohými odbočkami a sleduje prakticky celý život hlavných postáv, čo nemusí zaujať všetkých čitateľov. Inak je dej plynulý, mne osobne sa kniha čítala ľahko. Je zjavné, že autor mal gotickú architektúru naštudovanú, čo sa odrazilo aj v technických popisoch. Jediné negatívum, čo by som knihe vytkla je (podľa mňa) zbytočný častý a príliš podrobný popis násilníckych scén, ktoré dej nijako neovplyvňujú a ani neposúvajú.

Za mňa však jedna z najpozoruhodnejších kníh aké som čítala, môžem len odporúčať fanúšikom stredoveku, histórie a architektúry.

Na veky vekov je voľným pokračovaním Pilierov zeme. Opäť sa ocitáme v Kingsbridgei, tentokrát však o približne dvesto rokov neskôr. Život v je poznačený prísnymi cirkevnými doktrínami, storočnou vojnou a v neposlednom rade aj morovou epidémiou, ktorá mala na svedomí množstvo životov nielen v Anglicku ale aj v celej Európe.

Príbeh je opäť ukážkou stredovekého života: na jednej strane prísne, skostnatené učenie cirkvi a na druhej strane snaha o inovácie a pokrok. Počas čítania sa môžeme dozvedieť na základe akých (dnes naozaj banálnych) znakov boli kňazi a mníšky schopní odhaliť „čarodejnice“ alebo s akými problémami sa museli pasovať roľníci, ktorí chceli vlastniť kus pôdy. Vlastnosti ako obetavosť, odhodlanosť, skazenosť či zloba sú vykreslené v hlavných postavách, ktoré sa (podľa mňa) ponášali na postavy z predchádzajúceho príbehu. Rovnako aj tu majú postavy väčšinou jednu vlastnosť, ktorá im ostáva od začiatku do konca a ich charaktery sa zásadne nemenia. Pri rozsahu vyše tisíc strán to však nie je prekážka.

Osobne sa mi páčila časť, kedy sa začala morová epidémia a autorovi sa podarilo celkom verne vykresliť bezmocnosť preživších. Treba poznamenať, že vlna moru v 14. storočí pripravila o život zhruba polovicu vtedajšej populácie Európy a táto choroba sa pravidelne vracala niekoľko storočí.

Kniha sa mi v podstate čítala dobre, až na niektoré pasáže, po ktorých som si dávala pauzu deň či dva. Nestotožňovala som sa s postavami tak ako v prvom diele a popravde, niekedy mi prekážalo ich konanie alebo opäť zbytočné (navyše detailné) popisy násilných/brutálnych scén. Od deja som očakávala opäť niečo monumentálnejšie, podobne ako v prvej knihe, no v tomto prípade mi tento prvok chýbal.

Čo mi vyslovene prekážalo, bol preklad mien. Namiesto spomínaného Jacka Staviteľa bol Jack Builder, pustovňa Svätý Ján v Horách sa premenovala na St.-John-in-Forest a podobne. V prvej knihe mi bolo sympatické ako sa mená a názvy „poslovenčili“ a v pokračovaní mi slovenské ekvivalenty chýbali.

Knihu Piliere zeme hodnotím: 8,5/10
Knihu Na veky vekov hodnotím: 7/10

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s