V spoločnosti Jane Austenovej 1

Ahoj knihomoli.
Predposledný článok s recenziami z minulého roku som sa rozhodla venovať Jane Austenovej. Jedna z najlepších spisovateliek vôbec si moje srdce naplno získala práve minulý rok, kedy som sa odhodlala prečítať prvú knihu.

Bola to (ako inak) Pýcha a predsudok a po prečítaní viacerých titulov neľutujem, že som začala práve týmto najznámejším. Príbeh lásky Elizabeth Bennetovej a pána Darcyho, ktorý je dnes aj vďaka viacerým filmovým verziám už takmer notoricky známy, je na svoju dobu pokrokovým dielom. Snaha pani Bennetovej (ktorá je občas trochu zábavná) dobre vydať svojich päť dcér odzrkadľuje zmýšľanie danej doby. V prípade, že by ste sa narodili ako dievča v 19. storočí, vašou hlavnou snahou by bolo zrejme dobre sa vydať a zabezpečiť si tak pohodlný život.
Mňa osobne v slovenskom preklade potešilo aj zopár poznámok pod čiarou, ktoré mi viac priblížili danú dobu – napríklad, prečo sme nemohli všetky sestry Bennetové oslovovať titulom slečna.
Pravdupovediac, tejto knižke naozaj nemám čo vytknúť a po prečítaní ju radím do rebríčka najlepších kníh aké som kedy čítala. A ako sa poznám, neostane iba pri jednom prečítaní.

Knihu hodnotím: 10/10 (ak by sa dalo 11/10)

V porovnaní s Pýchou a predsudkom však Emma trochu zaostáva. Netvrdím, že sa mi príbeh nepáčil, no zápletka je podľa mňa mierne slabšia v porovnaní s prvým románom. Všetko však vyvažujú a dopĺňajú kultivované dialógy a idylické vidiecke prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva.
Emma Woodhousová je zaujímavou ženskou postavou, ktorá má na svoju dobu (podobne ako väčšina Austenovej hrdiniek) pokrokové myslenie. Emma žije so svojim otcom a po vydaji svojej vychovávateľky nachádza novú priateľku – slečnu Harriet Smithovú, ktorej sa rozhodne nájsť ženícha. Neuvedomuje si však, napriek varovaniam svojho suseda a zároveň švagra pána Knightleyho, aký kolotoč udalostí týmto krokom spustí.
Nebudem prezrádzať viac detailov, no môžem vás ubezpečiť, že slečna Woodhousová si našťastie svoje chybné domnienky uvedomí, prehodnotí svoje správanie a všetko dobre dopadne.
Čo sa čítania týka, kniha sa čítala ľahko, čítanie ma bavilo, hoci niektoré opisy sa mi zdali trošku pridlhé, no vyslovene mi neprekážali.

Knihu hodnotím: 9,5/10

Tretím v poradí bol román Rozum a cit, ktorý milo prekvapil. Už dávnejšie som videla filmové spracovaniema veľmi ma oslovilo nielen zápletkou ale aj obsadením a hereckými výkonmi. A jedným dychom dodávam, že kniha nesklamala a Elinor a Marianne sú mi po prečítaní ešte sympatickejšie.
Príbeh začína smutne – zomiera pán Dashwood, ktorý po sebe zanecháva druhú manželku s troma dcérami. Pani Dashwoodová sa navyše dozvedá, že všetko vrátane domu zdedí syn z prvého manželstva, John. John je nanešťastie manipulovaný svojou sebeckou manželkou Fanny a pani Dashwoodová sa s dcérami sťahujú. Nový domov prináša zmenu do života všetkých – najmä sestier Marianne a Elinor.
Obe sú rozdielne ako len sestry môžu byť. Elinor je síce zaľúbená do láskavého Edwarda, no vie, že jej láska by rodinnú situáciu len skomplikovala a tak svoju lásku tají. Pravým opakom sestry je Marianne, ktorá v novom domove zažije svoju vytúženú a spaľujúcu lásku k mladému Willoughbymu. V zaľúbenosti si neuvedomuje, že sa rúti do nešťastia a namiesto pochabého mladíka ju úprimne ľúbi o čosi starší, no dobrý plukovník Brandon.
Príbeh je však viac komplexnejší, popretkávaný osudmi jednotlivých postáv a opisov anglickej spoločnosti či vidieka. Podľa mňa je kniha opäť dôkazom pokrokového myslenia autorky a nemám jej čo vytknúť. A či zvíťazil rozum alebo cit sa už dočítate na konci knihy.

Knihu hodnotím: 10/10

Ďalším dielom bolo Láska slečny Elliotovej, ktoré bolo publikované až po smrti autorky. Dej sleduje príbeh Anne Elliotovej, ktorá je prostrednou z dcér sira Waltera. Otec, ktorý má už najlepšie roky dávno za sebou, sa trochu sebecky zaujíma iba o svoj šľachtický titul. Vďaka svojej márnivosti je nútený prenajať svoje sídlo a presťahovať sa do Bathu.
Čo je však dôležité – devätnásťročná Anne bola zasnúbená s istým pánom Wentworthom, svojho času obyčajným námorným kapitánom. Nanešťastie jej toto manželstvo priateľka vyhovorila a svadba sa napokon nekonala. Po čase sa však zaľúbenci, vďaka prenájmu sídla sira Waltera, opäť stretnú. Tentokrát je však Anne už rozumnejšia, kapitán Wentworth už nie je iba bezvýznamným kapitánom a obaja bojujú so starými citmi. A ako to dopadne, môžete hádať 🙂
Knihu som prečítala pomerne rýchlo, dej bol plynulý, dialógy opäť kultivované. Ako nedostatok by som spomenula, že zápletka sa mi zdala o čosi jednoduchšia než predošlé romány a dalo sa ľahko predvídať ako sa príbeh skončí, no inak nemám väčšie výhrady a knihu hodnotím opäť len kladne.

Knihu hodnotím: 9,5/10

Jedna myšlienka na “V spoločnosti Jane Austenovej 1

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s