Na slovíčko o predsavzatiach

S tohtoročnými predsavzatiami to bol trochu boj. Viem, že písať o nich vo februári je trochu neskoro, no minuloročné skúsenosti mi dali riadnu príučku. Predsavzatia som si zvykla spisovať vo forme stručného zoznamu každý rok. Sem-tam som doň nakukla a pripomenula si, čo vlastne chcem zmeniť a snažila som sa to dodržiavať. Priznám sa, minulý rok mi nič nevyšlo. Z tohto nenaplnenia som bola aj trochu zúfalá, no povedala som si, že svet sa predsa nezrúti kvôli jednému zoznamu.
Nemusela som dlho premýšľať, kde sa stala chyba, že moje predsavzatia nevyšli. Nepriaznivé okolnosti, zopár chybných rozhodnutí a zopár zlých ľudí vytvorili z veľkej časti minulého roka akúsi grotesku, kedy som mala čo robiť aby som niektoré dni ustála. Som ten typ človeka, čo musí mať presný plán (akceptujúci drobné odchýlky) a nemám rada improvizáciu. Minulý rok som improvizovala takmer celý čas.

Prešli Vianoce, Nový rok, polovica januára a nejako som si nevedela premyslieť kam sa chcem dopracovať tento rok. Otázkou nebolo či si chcem dávať predsavzatia, ale či ich dokážem aspoň z časti naplniť. Niekde som čítala, že je dobré namiesto predsavzatí klásť si otázky. Namiesto formulácie: budem cvičiť trikrát týždenne by sme mali skúsiť: podarí sa mi cvičiť trikrát týždenne?
Priznávam, tento trik som neskúšala, no vymyslela som si trochu odlišný prístup k veciam. V priebehu januára som si našla čas a napísala som si body, ktoré by som chcela zmeniť v priebehu nasledujúcich rokov – teda akési plány na dlhšie, prípadne vopred neurčené obdobie. Postupne začínam tieto body aplikovať aj v bežnom živote.

Ide to pomaly, no po pár týždňoch vidím výsledky. Napríklad som sa trochu zlepšila v organizácii času: namiesto bezcieľneho zabíjania času na internete radšej vezmem do ruky knihu alebo sa zlepšujem tvorivej činnosti, vďaka ako-tak pravidelnému cvičeniu nemám problém udržať plank vyše minúty (ešte minulý rok bolo moje maximum 30 sekúnd), častejšie trávim čas s najbližšími a viac sa venujem aj parapetnej džungli.
Zatiaľ sú to veľmi malé zmeny, no som rada, že sa viem “prinútiť” a spraviť to inak než som zvyknutá. Možnože tieto zmeny nebudú vidieť ani po niekoľkých mesiacoch či rokoch, no je na nezaplatenie mať zo seba dobrý pocit.

Ešte malá inšpirácia na záver – na internetových stránkach časopisu Forbes bolo viacero dobrých tipov. 31 jednoduchých rád na 31 dní prvého mesiaca v roku. Ide o jednoduché tipy, ktorými môžeme svoj život niekam posunúť – nielen v januári. Ktovie, možno vás niečo z tohto výberu inšpiruje 🙂

Veľa zdaru v plnení plánov želá Veron 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s