Ako vstávať skôr?

Jednoznačne patrím medzi nadšencov ranného vstávania. A prečo? Odpoveď je jednoduchá – práca. Áno, viem, mohla by som pokojne chodiť aj na ôsmu hodinu, no poobedná lenivosť a túžba prísť čím skôr domov vyhráva a preto sa každý pracovný deň budím pred piatou, niekedy o piatej. Niekto si možno ťuká po čele, že prečo tak skoro. Odpoveď je opäť jednoduchá – mám rada pokojné rána, kedy sa nemusím naháňať a stresovať, či mám so sebou všetko čo potrebujem a preto si radšej o pár minút privstanem.

Ráno je skrátka magické. Väčšina ľudí spí, všade je ticho. V lete sledujem skorý východ slnka a v zime si zas užívam tmu a tlmené svetlo stolovej lampy. Vo vlaku sú ľudia tichí, mnohí dospávajú, väčšina však pozerá do mobilu. Práve toto je tá správna atmosféra na rannú dávku písmenok a tak vždy otvorím knihu a posuniem sa v príbehu o pár strán ďalej. Po príchode do práce nastáva čas na druhú dávku čaju (prvý čaj vypijem ešte doma) a na raňajky, ktoré zásadne vybaľujem až v práci.
Deň potom pokračuje vo svojom klasickom tempe, niekedy pomalšom, niekedy rýchlejšom. Podstatné je, že ráno som mala dobrý pocit sama zo seba. Samu seba pochválim, že som vstala na prvý budík, že som si večer poctivo všetko pripravila a zabalila, a že ráno som stihla vlak aj autobus (hoci niekedy s behom).

A ako sa dá vstávať pred šiestou tak, aby ste boli v pohode? Spísala som si pár tipov, ktorými sa riadim, a ktoré sa mi po niekoľkých mesiacoch overili.

1. Ísť skôr do postele: niekedy je naozaj ťažké dostať sa do postele pred jedenástou, dvanástou či v inom čase, no ak chcete vstávať skoro a dopriať si aspoň sedem hodín spánku, je nevyhnutné ukončiť deň skôr. Prvé dni to môže byť problém, avšak telo si zvykne a ak začnete vstanete skôr, večer už nebudete takí čiperní ako predtým.

2. Nespavosť? Prvé dni, keď som bola nastavená na starý režim, som mala trochu problém zaspať. Na tento problém sa mi osvedčil večerný levanduľový čaj (sypaný), ktorý som si varila zhruba 3 hodiny pred spaním. Obmedzila som aj vysedávanie za počítačom, radšej som si čítala alebo robila nejaké ručné práce, pretože svetlo z monitora a mobilu ma iba viac prebralo. Celkom fajn je pustiť si nejakú hudbu, najlepšie inštrumentálnu. Občas som zaspávala aj pri počúvaní.

3. Vstať na prvý budík: toto pravidlo sa mi overilo pri rannom vstávaní všeobecne. Odkladať budík je tá najhoršia vec akú môžete ráno spraviť. Keď začne zvoniť, skrátka treba vstať, či sa mi to páči alebo nie. Vraj pomáha dať si mobil ďalej od postele, aby ste museli vyliezť z teplých perín a preberiete sa rýchlejšie.

4. Rutina: to, že 5 dní vstávam pred šiestou je fajn, no príde víkend a čo teraz? Netvrdím, že počas víkendu mi zvoní budík ako počas týždňa, no nechcem vyspávať a vylihovať, aby som nevyšla z rytmu. Telo si zvykne na určitý čas, kedy má vstávať, kedy má zaspávať a ak tento rytmus cez víkend poruším, v pondelok začínam opäť nanovo a to je podľa môjho názoru iba ďalšia záťaž. Moje odporúčanie znie – vstávať skôr aj cez víkend. Keď počas týždňa vstávam pred piatou, počas víkendu si nastavujem budík na pol šiestu, čo je výhra na oboch stranách: aj si trochu dlhšie pospím, aj vstanem skôr a pondelok to nie je taký “masaker” ako keby som vyspávala do ôsmej.

5. Studená voda/vzduch: preberie asi najrýchlejšie. Po prebudení zvyknem vypiť za pohár studenej vody, prípadne si pri rannej hygiene opláchnem tvár a ruky práve studenou vodou. Keď stíham, otvorím na izbe okno, aby sa poriadne vyvetralo. Medzitým si zvyčajne vybavím rannú hygienu a keď sa vrátim, vzduch je svieži, studený a telo sa prebudí ešte rýchlejšie. V lete je to samozrejme iné, vtedy okno ráno pri odchode z domu zatváram, no teraz sa snažím studený vzduch využiť vo svoj prospech.

Bonus:
6. Ustlať si posteľ: tento (skôr mentálny) tip zabráni vrátiť sa do vyhriatej postele. Väčšinou si posteľ usteliem hneď, aby ma to zbytočne nelákalo.

7. Pochvala: ako som vyššie písala, pochváľte sa za to, že ste to zvládli. Tak ako sa odporúča ráno sa na seba usmiať v zrkadle, táto pochvala samého seba má tiež niečo do seba.

Je rozdiel vstávať skoro keď človek musí a vstávať skoro keď chce. Počas dovolenky (alebo lockdownu) mávam dni kreatívnejšie a stíham oveľa viac ako keby som vstávala napríklad o siedmej, ôsmej. Môj mozog je najproduktívnejší ráno a práve preto chcem tento čas využiť.
Na druhej strane chápem ľudí, ktorí majú opačný režim a sú aktívni práve večer a v noci. Pre nich je v tom prípade vhodnejšie naplánovať si aktivity na neskorší čas a ráno dospať deficit z noci.

Ste ranný alebo večerný typ? A máte nejaké overené tipy a triky ako prekonať nechuť z ranného vstávania? Napíšte ich do komentáru 🙂

Produktívne dni želá Veron 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s