Knihy s pridanou hodnotou

Ahoj knihomoli.

Ako je už z nadpisu jasné, článok bude o knihách, ktoré ma obohatili o niečo viac než vzrušujúci príbeh. Hoci v mojej knižnici drvivú väčšinu obsahu tvorí beletria, populárno-vedeckú literatúru mám rada a občas s chuťou siahnem aj po knižke, ktorá mi rozšíri obzory. A čo je dôležité: na vzdelávanie sa nikdy nie je neskoro.

Rozhodla som sa venovať týmto špeciálnejším knihám niekoľko samostatných článkov – tu je prvý z nich:

1. Stephen Hawking: Vesmír v orechovej škrupinke
Autor knihy je skutočným kráľom v popularizácii tak neobľúbenej vedy ako je fyzika a astronómia. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som si zaobstarala práve jednu z jeho kníh. Chcela som sa trochu viac dozvedieť o tomto skutočne fascinujúcom vednom odbore. Podčiarkujem: chcela som.
Kniha je skutočne krásna – množstvo farebných obrázkov, fotografií, dokonca aj vtipné poznámky v texte tvoria jeden harmonický celok. Nachádza sa tu množstvo vysvetliviek a v závere je aj slovníček pojmov. Ani toto však nestačilo mojej hlave, aby pochopila (pre mňa neskutočne zložité) vzťahy vo vesmíre na prvýkrát a tak sa stalo, že som si viaceré kapitoly čítala dvakrát a knihu som celkovo čítala asi tri mesiace. Nie, žeby ma nebavila, skôr som neporozumela – no čo si budeme hovoriť, fyzika ani matematika mi rozhodne nie sú po chuti doteraz.
Aj napriek tomu si však myslím si, že kniha je spracovaná veľmi dobre, ilustrácie sú kvalitné a určite neľutujem, že obohatila moju knižnicu. A verím, že keď si ju po pár rokoch opäť prelistujem, bude to s mojimi znalosťami lepšie 🙂

Knihu hodnotím: 9/10

2. Zora Mintalová-Zubercová: Ako sme kedysi žili
Život našich predkov je pre mňa osobne veľmi lákavá téma a preto som sa tešila na čítanie tejto publikácie. Autorka je etnografka a muzeologička a bola som zvedavá, čo sa dozviem. Po prečítaní musím povedať, že kniha nesklamala.
Hoci som čakala kopec nezáživných faktov, text bol podľa mňa podaný ľahko čitateľnou a zároveň pútavou formou. Občas sa v knihe objavili fotografie (uvítala by som ich aj viac pri práci tohto typu), archaické pomenovania, ktoré autorka vysvetlila v slovníku a zároveň aj citácie z viacerých dobových prác, ktoré opisujú život na slovenskom vidieku ale aj v mestskom prostredí. Čitateľ sa dozvie ako vyzeralo dobové vidiecke prostredie, aký bol kolobeh poľnohospodárskeho roka, aké tradície a zvyky mali ľudia vo sviatočných dňoch, čo nemohlo chýbať na svadbe či pri pohrebe. Autorka sa venovala zvlášť nížinným a zvlášť horským oblastiam, keďže klimatické podmienky mali na život výrazný vplyv.
Už po prvých stranách som bola milo prekvapená a hoci som sa trochu obávala rozsahu (kniha má cez 300 strán), teraz by som uvítala aj hrubší formát. Okrem chýbajúcich fotografií nemám čo vytknúť.

Knihu hodnotím: 9,5/10

Andrea Kellö Žačoková: SuperŽENY
Dlhší čas som pokukovala po tejto publikácii a po prečítaní prvých strán neľutujem ani euro, ktoré som do nej investovala. Odmalička som rada čítala o ľuďoch, ktorí dokázali veľké veci aj napriek zlým pomerom, podmienkam či nepriazni osudu. Kniha ponúka čitateľovi 50 príbehov známych či menej známych žien, ktoré veľakrát dokázali nemožné. Nájdeme tu životný príbeh napríklad Márie Terézie, Barbory Cejlskej, Izabely Textorisovej, Terézie Vansovej, Cinky Panny, Anny Pivkovej a mnohých ďalších. Až po prečítaní som si uvedomila aká je škoda, že o týchto výnimočných dámach som vo viacerých prípadoch počula prvýkrát. Ostali, bohužiaľ, zabudnuté a práve preto sa teším, že sa im dostalo aspoň čiastočnej pozornosti.
Na knihe mi bolo veľmi sympatické grafické prevedenie a stručne podané životopisy, z ktorých si čitateľ odnesie dôležité informácie. Autorka nás netrápi zbytočnými rokmi či menami – text je stručný a napriek tomu prehľadný a skutočne sa dozvieme najdôležitejšie udalosti zo života danej osoby.
Na koniec iba dodám, že knihu som určite nečítala naposledy a môžem ju len vrelo odporúčať.

Knihu hodnotím: 10/10

Aký je váš názor na tento druh literatúry?

Pekné dni plné dobrých kníh želá Veron 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s