Čitateľská výzva: február

Tohtoročný február sa v niesol v znamení útlmu v počte prečítaných kníh. Rôzne povinnosti či iné aktivity si vyžiadali daň v menšom počte prečítaných strán. Neberiem to ako tragédiu – na druhej strane mince stojí fakt, že som prečítala jednu z mojich už dlhšie vyhliadnutých kníh a druhú od môjho obľúbeného spisovateľa. Tak schválne – viete, ktorá je ktorá? 🙂

Stephen King: Príbeh vdovy Lisey
Stephen King je pre mňa synonymom kvalitného príbehu a v tomto prípade sa to opäť iba potvrdilo. Príbeh vdovy Lisey bol spočiatku trochu nezáživný, no v druhej polovici dej nabral na obrátkach a kniha sa čítala takmer sama. Lisey Landonová – vdova po známom spisovateľovi Scottovi Landonovi, sa po dvoch rokoch stále vyrovnáva s jeho smrťou. Popri tom rieši psychické problémy svojej najstaršej sestry a zlom v príbehu nastane, keď ju osloví psychopat Dooley, ktorý sa zaujíma o pozostalosti jej manžela.
Celý príbeh je ako keby cestou za poznaním, čo sa skrýva za purpurom. Čitateľ si postupne skladá mozaiku Scottovho života. Od desivého detstva cez manželský život, jeho smrť a najmä jeho vlastný svet, do ktorého Lisey priviedol a kde pre ňu nechal posledný odkaz.
King v tomto príbehu krásne prepojil minulosť s prítomnosťou, použil tu množstvo špecifických fráz a slov: OVKESATOZV, híha (krvavé híha), všetko rovnako či opásať sa a podobne. Ako aj predchádzajúce Kingovky, ani táto ma nesklamala a hodnotím ju (aj napriek pomalšiemu začiatku) veľmi pozitívne.

Knihu hodnotím: 9,5/10

Nathaniel Hawthorne: Šarlátové písmeno
Literárna klasika, dejovo zasadená do sedemnásteho storočia, nám približuje príbeh Estery Prynnovej, ktorú odsúdila puritánska spoločnosť kvôli jej nemanželskému dieťaťu. Ako symbol hriechu musí až do konca života nosiť na hrudi vyšité šarlátové písmeno A (adulteress – cudzoložnica). Možno vďaka tomuto symbolu, jej silnej povahe a nezištnej pomoci ostatným ľuďom, ktorí ju odcudzovali, bolo toto písmeno vnímané v dobrom zmysle (anjel).
Okrem Estery spoznávame Rogera Chillingwortha, o ktorom sa neskôr dozvieme, že bol jej manželom. Do kolónie však prichádza ako lekár v čase, keď je Estera aj s malým dieťaťom vystavená verejnej hanbe na pranieri. Zaprisahá sa, že nájde otca dieťaťa a pomstí sa. Po príchode sa začne starať o chorľavého kňaza Arthura Dimmesdala. Hoci odpoveď na otázku: kto je otec dieťaťa bola naznačená viackrát počas príbehu, skutočná pravda vyjde najavo až v závere, kedy kňaz Dimmesdale zomiera.
Príbeh bol sám o sebe zaujímavý a pútavý, čítanie ma bavilo aj napriek archaickejším výrazom, ktoré však k tomuto obdobiu neodmysliteľne patria. Myslím, že knihu som nečítala naposledy, pretože príbeh je sám o sebe veľmi inšpiratívny a najmä postoj hlavnej hrdinky je v niektorých prípadoch až obdivuhodný.

Knihu hodnotím 9,5/10

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s