Čitateľská výzva: marec

Marec je mesiac knihy. Až pri písaní tohto sumáru som si uvedomila, že tento mesiac výrazne poznačila izolácia aj v mojom knižnom svete. Pravdupovediac neviem z akého dôvodu som si vybrala práve knihy, ktoré sa týkajú izolácie, odlúčenia od domova, blízkych. Na druhej strane som si ale pomyslela: “a ja sa sťažujem na prácu z domu…“. Hoci sú to iba príbehy, majú čo povedať aj v dnešnej dobe lockdownovej a netreba upadať na duchu, pretože je množstvo horších vecí ako izolácia doma či v okrese.

Daniel Defoe: Robinson Crusoe
Povinné čítanie z čias základnej školy ma naplno oslovilo až teraz, keď som knižku spolu s ostatnými autorovými titulmi objavila na virtuálnej polici antikvariátu. A najznámejší literárny (a všetkým známy) stroskotanec nesklamal.
Túžba po dobrodružstve sa Robinsonovi splnila dostatočne. V osemnástich rokoch sa pridal k námorníctvu, okúsil aj otrocké okovy a v ďalekej Brazílii sa mu podarilo presadiť ako obchodníkovi. Avšak ani tieto dobrodružstvá hlavnému hrdinovi nestačili a tak sa v roku 1659 vydáva na svoju osudnú plavbu. Počas nej loď zastihol hurikán a námorníci stratili orientáciu. Robinson Crusoe ako jediný člen posádky prežil a ocitá sa na opustenom ostrove.
Dozvedáme sa ako sa postupne oboznamoval s novým prostredím, ako si našiel domov v jaskyni, ako sa učil hospodáriť, zabezpečoval si jedlo a ako sa vyrovnával so samotou a myšlienkou, že možno sa už nikdy nedostane domov. Po šiestich rokoch strávených na ostrove sa mu podarilo zhotoviť čln a vyplávať na more, avšak prúdy ho vrátili späť na ostrov a mal šťastie, že pri tejto skúsenosti neprišiel o život.
Je zaujímavé ako sa vyrovnával so všetkým a najmä osamelosťou. Bol jediným človekom na ostrove a okrem papagája sa mu nikto neprihováral. Príležitosť zachrániť Piatka pred kanibalmi mu bola priam zoslaná z neba a odrazu mal spoločníka. O niečo neskôr sa im podarí z rúk kanibalov zachrániť aj Piatkovho otca a istého Španiela, s ktorými začnú plánovať cestu domov. Španiel im však prezradí, že na ostrove, kde žijú kanibali, sú ďalší Angličania a rozhodnú sa im pomôcť.
Avšak nie všetci zajatí Európania majú jednotný názor a keď ich kanibali privezú na ostrov za účelom rituálnej hostiny, strhne sa bitka a niektorí Angličania utečú do lesa. Robinson sa napokon s Piatkom, Piatkovým otcom, Španielom a niekoľkými zachránenými námorníkmi dostávajú z ostrova preč. Robinson tam strávil neskutočných 28 rokov.
Niekoľko rokov mu trvá, kým “nájde sám seba”, nevie či sa má usadiť a čo robiť. Napokon sa však aj s verným Piatkom dostáva do Anglicka, kde sa usadí a založí si rodinu.

Knihu hodnotím: 8/10

Henri Charriére: Motýľ 1 + 2
Dvojdielny príbeh o skutočnej životnej ceste muža s prezývkou Motýľ nám približuje pomery vo francúzskych trestaneckých táboroch – galejách. Dvadsaťpäť ročného Motýľa v roku 1931 falošne obvinia z vraždy a odsúdia na 10 rokov nútených prác a doživotie na spomínaných galejách vo Francúzskej Guayane. Na začiatku cesty sa stretáva s milionárom Degom, s ktorým sa dohodnú na spolupráci. Od prvých chvíľ na lodi spoznávame nekompromisný a drsný život väzňov, nemôžeme sa teda čudovať, že Motýľ sa chce z väzenia stoj čo stoj dostať preč. To sa mu aj s Degom a ďalším väzňom menom Clousiot podarí a začína sa naoko nekonečná cesta za slobodou.
Trojica utečencov sa spočiatku dostáva do Trinidadu, kde im pomôže istý právnik a odtiaľ odídu spolu s ďalšími troma utečencami do Kolumbie, kde sa opäť dostávajú do väzenia. Aj odtiaľto sa Motýľovi podarí ujsť – tentokrát so spoluväzňom Antoniom, vďaka ktorému sa mu podarí dostať k Indiánom. Tí ho prijmu medzi seba, pobudne u nich pol roka a rozhodne sa pokračovať v ceste aj napriek tomu, že v osade zanecháva svoje dve tehotné “manželky”.
Paradoxne sa po odchode opäť dostáva do väzenia, kde sa ale stretáva so spoluutečencami z galejí. Opäť sa pokúsi o útek, tentokrát však plán nevyjde a hlavný hrdina aj s dvoma väzňami si odpykávajú trest – dva roky samotky na tzv. Ostrove Spásy, kde bývalý milionár Dega robí účtovníka. Po oslobodení zisťuje, že na ostrove vládne hierarchia a väzni tu kšeftujú snáď so všetkým.
Motýľ opäť plánuje útek, ktorý mu znova nevyjde a opäť na istý čas ocitá na samotke. Medzitým sa vo svete rozpútala vojna a to pre väzňov znamená prísnejšie podmienky a menšie prídely jedla. Ako posledný pokus o záchranu predstiera, že je blázon a vďaka tomu sa mu podarí z väzenia ujsť na vreciach naplnených kokosovými orechmi.
Zdalo by sa, že týmto príbeh končí, no Motýľova cesta pokračovala ďalej. Ako sa to celé skončilo si môžete prečítať 🙂

Knihy hodnotím 8,5/10

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s