Vedeli ste, že Motýľ bol skutočný?

Vedeli ste, že spisovateľ Henri Charriére, autor románu Motýľ (Papillon) skutočne žil? Narodil sa v roku 1906 (ako uvádza v románe) vo Francúzsku a zomrel v roku 1973 v Španielsku.

Henri bol naozaj odsúdený za vraždu (údajne bol členom parížskeho podsvetia) a naozaj si trest odpykával na galejách. Hoci je kniha interpretovaná ako autobiografia, jej autenticitu mnohí spochybňujú. Tvrdia totiž, že autor sám neprežil všetko, čo v knihe uvádzal, ale išlo o kompilát z príbehov, ktoré mu vyrozprávalo viacero väzňov. Nie je ani vylúčené, že príbehy boli sčasti alebo úplne vymyslené.

Prezývku Motýľ si Henri vyslúžil vďaka svojmu tetovaniu motýľa. Objavil sa dokonca istý Henriho spoluväzeň, takisto s tetovaním motýľa, ktorý tvrdil, že hrdinom príbehu je v skutočnosti on.

Faktom však ostáva, že štrnásťročnú dobrodružnú a zároveň strastiplnú cestu za slobodou vydal knižne v roku 1969. Príbeh sa stal bestsellerom a dnes je považovaný za modernú klasickú literatúru. Bol aj dvakrát sfilmovaný – v roku 1973 a novší film je z roku 2017.

Či bol Motýľov príbeh skutočne taký ako sa v knihe píše alebo bol vymyslený, či bol odsúdený právoplatne alebo nie je už na posúdení každého.

zdroj: britannica.com, Wikipédia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s