… o Terézii Vansovej

Meno Terézia Vansová (1857-1942) si isto mnohí spájajú s románom Sirota Podhradských, ktorý vyšiel v roku 1889. Išlo o prvý román napísaný ženou, čo bolo v tom období nevídané a neslýchané.

Terézia však nebola iba spisovateľka. Spisovateľské nadanie využila aj pri založení (v roku 1898) a redigovaní (do roku 1914) prvého časopisu určeného pre ženy s názvom Dennica. Čitateľky si mohli prečítať rôzne praktické rady do života, literárne texty či vyskúšať nové recepty. Musíme si uvedomiť, že v tomto období sa ženy a dievčatá ťažko dostali ku vzdelaniu a jednou z úloh tohto časopisu bolo aj vzdelávanie žien. Práve s Dennicou úzko súvisí aj jej aktívna účasť v ženskom hnutí – bola dokonca podpredsedníčkou Živeny.

Okrem románu Sirota Podhradských zostavila Terézia napríklad kuchársku knihu, napísala niekoľko divadelných hier, zaoberala sa nárečiami a folklórnym materiálom a do slovenčiny preložila román Babička (napísaný Boženou Němcovou).

Bohatý bol aj jej súkromný život – v osemnástich rokoch sa vydala za evanjelického farára Jána Vansu, s ktorým mali syna. Avšak ten v útlom veku zomrel a tak si adoptovali dve dcéry. Vo vyššom veku sa musela starať o manžela, ktorého trápila psychická choroba a napokon si vzal život. Hoci bola Terézia aktívnou spisovateľkou a aktivistkou, ako manželka mala aj množstvo iných povinností a aktívne sa podieľala na kultúrnom živote farnosti.

Terézia Vansová nemala ľahký život, no aj v dnešnej dobe nám môže byť inšpiráciou svojim postojom k životu, odhodlaním a vytrvalosťou.

zdroj: Andrea Kellö Žačoková: SuperŽENY

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s