Čitateľská výzva: apríl

Ďalší mesiac je za nami a je na čase zhodnotiť prečítané tituly. Tentokrát bude reč iba o dvoch tituloch. Pôvodne som chcela stihnúť viac, no povinnosti nepustili a aprílový sumár vyzerá takto:

Stendhal: Červený a čierny
Dielo svetovej literárnej klasiky približuje príbeh mladíka menom Julien Sorel, syna majiteľa píly, ktorý sa v štrnástich rokoch rozhodne, že sa chce stať kňazom. V devätnástich rokoch nastúpi ako vychovávateľ v rodine starostu mesta Verriéres, pána de Rhenal. Tu si začne aféru so starostovou manželkou, po ktorej prevalení je nútený odísť. Dostáva sa do kňazského seminára a po určitom čase sa stáva sekretárom v Paríži, v rodine markíza de la Mole. Keďže má dôležitú funkciu, dostáva sa aj do lepšej šľachtickej spoločnosti. Do Juliena sa zaľúbi markízova dcéra Mathilda, ku ktorej je mladík chladný a to ju v zaľúbenosti iba viac utvrdzuje. Otcovi sa prizná až keď ostane tehotná a ten situáciu začne hneď riešiť – poskytne Julienovi falošnú šľachtickú identitu aby nepoškodil dobré meno rodiny.
Všetko však zmení list pani de Rhenal, v ktorom Juliena popisuje ako zvodcu dám bažiacom po peniazoch. Julien sa jej chce pomstiť a tak ju postrelí. Vďaka tomuto činu sa dostáva pred súd a do väzenia, kde pochopí, že pani de Rhenal bola jediná, kto ho skutočne miloval.
Pripúšťam, že na začiatku boli očakávania veľké a na konci som trošku so sklamaním skonštatovala, že sa nenaplnili. Životný príbeh Juliena je sám o sebe zaujímavý: na jednej strane túži po vojenskej uniforme a uznaní (červená) a na druhej strane sa pohybuje v cirkevných kruhoch (čierna) a cíti, že tam nepatrí. Príbeh však podľa mňa nemal ten správny “náboj” a stále som čakala, že sa udeje niečo “viac” než ľúbostné pletky, politika a Julienova snaha presadiť sa v spoločnosti.

Knihu hodnotím: 6,5/10

Daniel Defoe: Roxana
Roxanin príbeh sa začína na oko šťastne: z Francúzska sa s rodičmi presťahuje do Londýna a ako pätnásťročná sa vydá za syna majiteľa pivovaru. Po smrti rodičov však prichádza o peniaze a prestáva sa jej dariť aj v manželstve – manžel ju aj s deťmi zo dňa na deň opustí. Z dobrých pomerov sa bez peňazí rýchlo dostáva do biedy a rozhodne sa deti uchrániť pred hladom tým, že ich necháva u mužových súrodencov. Na to sa zo strachu pred biedou”vydá” za majiteľa domu, v ktorom bola v podnájme, uvedomujúc si svoju skazenosť. Po pár rokoch jej muža vo Francúzsku zabijú, pretože obchodoval s diamatmi a Roxana sa tak dostáva k slušným peniazom. Začína sa stretávať s vyššou spoločnosťou, je pre nich atraktívna a vďaka tomu sa stáva aj milenkou istého kniežaťa.
Keď sa rozišli, Roxana sa vracia do Anglicka a uvedomí si, že sa k nej muži správajú lepšie ako k milenke, než ako k manželke. Tak sa stáva milenkou istého obchodníka z Holandska a neskôr si ju začne vydržiavať sir. Až vo vyššom veku si spomenie na prvé deti (treba uviesť, že takmer s každým mužom mala nejaké dieťa) a chce im zabezpečiť lepší životný štandard. Vyhľadá ich, no dcéra takmer odhalí jej búrlivú minulosť a v snahe zabrániť poškodeniu dobrého mena dievčinu zabije Roxanina verná slúžka Amy.
Priznávam, že počet titulov “zaklincovala” práve Roxana. Ako aj pri Robinsonovi aj v tomto prípade sa autor vyhol členeniu textu na kapitoly. Pri Roxane mi táto skutočnosť však prekážala, nakoľko dej bol veľmi rýchly a občas som sa v príbehu strácala. Sám o sebe ma román nenadchol ani dejom, ani postavami, ani obdobím a do čítania som sa musela veľmi často nútiť.

Knihu hodnotím: 4/10

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s